Trezorové zámky
Nejde říct, který trezorový zámek je nejlepší. Každý zámek má své výhody a nevýhody, každému uživateli vyhovuje něco jiného. Každému navrhneme nejvýhodnější řešení.
Zámek na klíč

V základní ceně trezorvých dveří je jeden zámek na klíč (dva klíče) na chráněné straně dveří. Klíč je tedy nejlevnější možnost, v základní ceně. Největší nevýhodou je, že klíč musíte nosit s sebou, což může obtěžovat.
Mechanický kombinační

Je takový věčný trezorový zámek. Své tajné číslo nastavujete otáčením, což není tak rychlé jako otočit klíčem. Přesto jsou to velice populátní trezorové zámky Nepotřebujete k nim nosit klíče ani měnit baterii.
Elektronický

Trezory s elektronickým zámkem jsou pohodlné a velice uživatelské. Platíte za to ale tím, že se musí jednou za čas vyměnit baterie a cena takových zámků je vyšší. Přesto, že jsou zámky jednoduché na používání, jsou také velice bezpečné.
Všeobecně o trezorových zámcích
Trezorový zámek je takové srdce dveří, které majitele od všech ostatních. K prokázání, že máte přístup do trezorové místnosti musíte mít klíč. Doslova klíč nebo musíte znát kombinaci. Číselná kombinace se potom může zadávat otáčením na mecahnickém zámku a nebo pohodlněji na elektronické klávesnici.
Když máte trezor nebo trezorové dveře, musíte na nich mít také certifikovaný trezorový zámek. O to se postará výrobce. Standardně se montuje na I. bezpečnostní třídu zámek ve třídě A a na III. bezpečnostní třídu se montuje zámek B. I když ze příplatek můžete mít libovolný zámek A nebo B.
Jsou jednostranné. To znamená, že je můžete odemknout jen z jedné strany. Důležité hlavně u trezorových dveří. Na venkovní chráněné straně je například zámek na klíč a vnitřní strana dveří je hladká. U bytových dveří můžete jedním klíčem odemknout z obou stran, ale tak trezorové zámky nefungují.
Certifikovaná bezpečnost zámků
Samotné trezorové dveře jsou certifikované. Klienta tedy nemusí zajímat bezpečnost zámků. Je na výrobci, aby nainstaloval správné. Trezorové zámky se certifikují podle normy EN 1300. Podle toho jak jsou bezpečné mají certifikát na třídy A nebo B. Takže dostanete v každém případě minimálně zámek třídy A. Když chcete něco lepšího, můžete si připlatit za vyšší třídu B. Zákazník to přímo na dveřích nepozná. Zámek ve vyšší třídě je větší překážka pro profesionálního zloděje.

Zámky ve třídě A
Trezorové dveře v I. bezpečnostní třídě jsou osazené minimálně jedním zámkem ve třídě A podle normy EN 1300. Když se mluví o trezorových zámcích, tak mají minimálně bezpečnostní třídu A. Menší bezpečnost mají historické zámky, zámky z Číny nebo například klasické bytové zámky FAB apod.

Zámky ve třídě B
Standardně se montují zámky bezpečnostní třídy A. Když si necháte namontovat elektronický zámek, tak ten je ve vyšší třídě B podle EN 1300. Za příplatek můžete mít také bezpečnější zámek na klíč nebo kombinančí číselník. Bezpečnější B zámky jsou nákladnější, ale odolají delší dobu zloději.
Panická trezorová místnost
Trezorové dveře jsou dobré především když chcete schovat nějaké cennosti nebo zbraně. Jsou ale také zajímavé, když se potřebujete uvnitř trezorové místnosti zavřít. Zavřít se a prohlížet si sbírku mincí. V horším případě je možné se v místnosti zavřít i proti násilníkovi.

Oboustranná klika
Klasicky mají trezorové dveře jen jednu kliku venku na chráněné straně. Nemůžete se tak uvnitř zavřít. Je ale možné kliku uvnitř mít. Dělá se to hlavně pro panické místnosti. Vstoupím dovnitř a vnitřní klikou roztáhnu blokovací čepy do stran. Potom zamknu vnitřním trezorovým zámkem.
Vnitřní trezorový zámek
Trezorový zámek, kterým se uvnitř mohu zamknout. Když si chci v klidu prohlížet své zlaté slitky a nebo když se chci uvnitř schovat před násilníkem v domě. Vstoupím dovnitř, klikou se zavřu a pak dveře zamknu. Tento zámek je obvykle na klíč, ale může být i mechanický kombinačí nebo elektronický. Nemusí se použít trezorový zámek, ale jednoduché šoupátko. Je stejně bezpečné, ale rychlejší. Také neřešíte klíče.
Nouzový trezorový zámek
Zamknu se uvnitř trezorové místnosti například před násilníkem. Ten venku může poškodit zámek. Zůstal bych tak uvnitř místnosti zamčený. Proto se dovnitř místnosti montuje ještě nouzový zámek. Ten je spojený s venkovním zámkem a snadno ho obejde. Dostanu se tedy kdykoli ven. Tomuto systému se také říká servisní zámek (nejčastěji zámek na klíč).